با رهسپار در این مقاله جذاب همراه باشید؛

۱- استکهلم (Stockholm)

برترین شهرهای کشور سوئد

پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور و پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک. مکان استکهلم برای نخستین بار در حماسه‌های اسکاندیناوی به نام آگنافیت ذکر شده‌است و نام آن در کتاب شعر هیمس‌کرینگلا اسنوری استورلوسون به آگنی شاه ربط داده شده‌است. استکهلم دهمین شهر پربازدید قاره اروپا می باشد. آموزش دانشگاهی به صورت نوین در این شهر به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد که در این سده در این شهر به صورت آکادمیک در دانشگاه رشته پزشکی آموزش داده می‌شد.

۲- اوپسالا (Uppsala)

برترین شهرهای کشور سوئد

شهری در مرکز کشور سوئد،  در ۷۰ کیلومتری شمال استکهلم می باشد. می توان گفت بیشتر اهمیت شهر به دلیل دانشگاهی بودن آن می باشد. دانشگاه اوپسالا در سال ۱۴۷۷ میلادی تأسیس شده‌ است که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های منطقه اسکاندیناوی می‌باشد. دانشکده ایران‌ شناسی دانشگاه اوپسالا از دانشکده‌های بسیار فعال و معروف در زمینه مطالعات ایران است.

۳- مالمو (Malmö)

برترین شهرهای کشور سوئد

برترین شهرهای کشور سوئد

مالمو سومین شهر بزرگ کشور سوئد است. از نظر جغرافیایی مالمو یک شهرستان ساحلی در جنوب این کشور و جنوبی‌ترین قسمت استان اسکونه جای گرفته. شهر یکی از اولین شهرهای صنعتی منطقه بوده است. این شهر علاوه بر اینکه مکان یکی از مهمترین دانشگاه های سوئد می باشد، دارای پارک های دیدنی و جاذبه های گردشگری خوبی نیز می باشد.

۴- گوتنبرگ (Gothenburg)

برترین شهرهای کشور سوئد

برترین شهرهای کشور سوئد

گوتنبرگ / یوتِبُری  دومین شهر بزرگ سوئد و پنجمین شهر بزرگ کشورهای نوردیک، این شهر یکی از مهم ترین بنادر کشور سوئد را دارا می باشد. گوتنبرگ در کنار کاتگات، در ساحل غرب سوئد واقع شده‌ است. دفاتر مرکزی و تعدادی از کارخانه های شرکت های خودروسازی ولوو و بلبرینگ سازی اس‌کااف در گوتنبرگ قرار دارد. شهر در حدود ۵۸۰،۰۰۰ نفر جمعیت دارد و جمعیت شهر با مناطق اطراف در حدود ۱ میلیون نفر می باشد.

۵- لوند (Lund)

برترین شهرهای کشور سوئد

برترین شهرهای کشور سوئد

نام شهری است در استان اسکانیا واقع در جنوبی ترین قسمت سوئد. این شهر بدلیل ساختار مناسب جهت دوچرخه سواران از شهرت بالایی برخوردار است. در این شهر بیش از پنج هزار پارکینگ دوچرخه و ۱۶۰ کیلومتر مسیر دوچرخه رو وجود دارد. لوند شهری دانشگاهی محسوب شده و جو فرهنگی در این شهر متاثر از جمعیت انبوه دانشجویان سوئدی و بین‌المللی می‌باشد. دانشگاه لوند که در سال ۱۶۶۶ میلادی تاسیس گردید، با قدمتی ۳۵۰ ساله یکی از قدیمی ترین دانشگاهها در اروپا به شمار می‌رود.